Rodzaje Jogi

Rodzaje Jogi

Oddychaj, wyginaj się, wzmacniaj i rozciągaj swoje ciało z jogą.

Jeśli szukasz delikatnej formy ćwiczeń, chcesz rozciągnąć swoje mięśnie i przy okazji je wzmocnić – to być może jest forma aktywności stworzona dla Ciebie. Przedstawione poniżej rodzaje jogi pozwolą Ci wybrać najbardziej odpowiednią formę ćwiczeń.

Czym dokładnie jest joga?

Joga pochodzi z języka sanskryckiego (używanego w starożytnych Indiach) i oznacza „zjednoczenie”. Ta delikatna, nieobciążająca forma ruchu powstała ponad 3000 lat temu w Indiach, jako sposób na zjednoczenie umysłu, ciała i ducha. Ćwiczenia jogi obejmują ruch fizyczny postawy zwany asan, praktykę oddychania pranajama i medytacji dhyana.

Joga jako forma ćwiczeń

Nie ważne w jakim stopniu opanujesz aspekty jogi powiązane z oddechem i medytacją, już same ćwiczenia fizyczne mogą dać doskonałe rezultaty. Delikatne, nieobciążające ruchy kierują każdą grupę mięśni w organizmie. Na pewno na początku podczas ćwiczeń jogi zaczniesz koncentrować się na fizycznych postawach, ale w końcu będziesz w stanie zauważyć i zapanować nad oddechem, starając się uspokoić swój umysł, z których oba pomogą korzystać Ci w pełni z siły jogi.

joga

Rodzaje jogi

Istnieje wiele różnych rodzajów jogi, dlatego powinnaś być w stanie znaleźć taką formę, która pasuje do twoich celów i poziomu sprawności fizycznej:

 Ashtanga: joga Ashtanga jest energiczna, jest formą jogi posiadającą szybkie tempo, przeznaczona jest do budowania elastyczność, wytrzymałość i koncentracji.
Wcześniej określone serie ćwiczeń odbywają się synchronicznie z oddechem. Ashtanga wymaga włożenia większego wysiłku w ćwiczenia fizyczne, dlatego możesz spodziewać się większego nacisku na ten element.

Iyengara: joga Iyengara przeznaczona jest do dokładnej nauki asan i stopniowym rozciąganiu mięśni. Praktykując jogę Iyengara wykorzystuje się dodatkowe rekwizyty takie jak koce, pasy, maty ułatwiające wejście w konkretną asanę, pomagają one nauczyć się wykonywać asany bardzo dokładnie.
Ten rodzaj jogi jest łagodny, ale wymagający, zazwyczaj pozostaje się w określonych pozycjach na dłuższy czas (dłużej niż w innych rodzajach jogi)
 np. minutę lub więcej.
Więcej o jodze Iyengara znajdziesz tutaj: http://idealnaja.pl/rodzaje-jogi-iyengara/ .

Anusara: Anusara nowsza forma jogi, utworzony w 1997 roku. Jednym z głównych celów podczas zajęć Anusary jest otworzenie swojego serca zarówno fizycznego jak i psychicznego (naprawdę nie mam pojęcia o co chodzi w tej jodze:D ale jeśli kiedyś będę miała możliwość udam się na taki kurs by sprawdzić co to jest:) ). Joga ta przeważnie jest radosna i wesoła – tu także korzysta się z dodatkowych akcesoriów.

Restorative: Restorative jest bardzo relaksującą forma jogi. Ma na celu pomóc mięśniom w pełni się zrelaksować. Możemy się spodziewać, że większość czasu spędzimy w pozycji leżącej. Restorative joga jest formą biernego rozciągania.

Bikram: Praktyka koncentruje się na detoksykacji i wytrzymałość ciała. Bikram nie jest odpowiednia dla osób o słabym sercu z powodu wykonywania ćwiczeń w wysokich temperaturach. Na jogę Birkam składa się 26 asan.

Vinyasa/ Power:  Ćwiczenia praktyczne budują siłę i wytrzymałość, mogą być w formie intensywnego aerobiku.

Komentarze