Rodzaje jogi – Iyengara

jhjh

Moją przygodę z jogą Iyengara rozpoczęłam na początku tego roku – wybrałam trzy miesięczny kurs w Krakowie. Dłuższy kurs (a właściwie zaliczka dla osób korzystających z karty multisport, zwracana po kursie) gwarantuje, że co zajęcia będą Ci sami ludzie – nie będzie więc potrzeby tłumaczyć wszystkiego od początku.

joa

I tak od stycznia uczę się po kolei pozycji (asan). Czasami gdy znajduję czas trenuję w domu – nie mam jednak maty ani innych akcesoriów, które używane są w trakcie ćwiczeń.

Rodzaje jogi wymieniłam w tym poście: http://idealnaja.pl/rodzaje-jogi-2/.
Krótki opis jogi Iyengara:
B.K.S Iyengar – nauczyciel jogi i twórca tej odmiany. Ten rodzaj jogi skupia się na jak najdokładniejszym wykonywaniu asan – stawy i mięśnie muszą być precyzyjnie ułożone.
Aby nauczyć się asan można korzystać z pomocy pasków, klocków, kocy i krzeseł.

Co mi się podoba w jodze Iyengara:

pop- przyjazna dla każdego, nie ważne jak jesteś rozciągnięta, jaką masz kondycję – dzięki kostkom, paskom wykonasz każdą pozycję i powoli będziesz rozciągać mięśnie, do tego nawet w pozycjach dla początkujących rozciągniesz mięśnie o których istnieniu nie miałaś pojęcia
przykład: po jednych zajęciach bolały mnie płuca jak brałam głębszy wdech – powód: rozciągnęliśmy mięśnie żeber:)

-dokładna instrukcja jak wykonać konkretną asanę – nie rzucają Cię na głęboką wodę:
„Rób psa głową w dół, tak tak dobrze, a teraz połóż pięty na ziemi, jak to nie dasz rady po prostu dociśnij!” - raz wybrałam się na zajęcia do takiego Pana X w Krakowie, wyszłam obolała i zrażona do jogi. Kazał mi robić figury bez wyjaśnienia jak w nie poprawnie wejść. Na jodze Iyengar bardzo ważne jest by każda osoba nauczyła się figury od podstaw = dlatego na początku używasz akcesoriów by nauczyć się zachowywać proste plecy, utrzymywać głowę w dobrym miejscu, i tak dalej.

hha- w każdej pozycji pozostajesz wystarczająco długo by ją pogłębić, by mięśnie się przyzwyczaiły i zrelaksowały – posłużę się przykładem z powyższej pauzy, Pan X kazał nam być „chwilkę” w każdej pozycji – i szybko przechodziliśmy do następnej, jakby nas ktoś gonił, chciał jak najwięcej pozycji zrobić w ciągu godziny.
Moje zajęcia na jodze Iyengar trwają 1:45 – każda pozycja trwa długo, jeśli nie możesz wracasz do pozycji przygotowawczej gdzie odpoczywasz i rozciągasz inne mięśnie.

-po miesiącu, dwóch możesz odstawić kostki i wykonać całą pozycję – tak jest przynajmniej w moim przypadku – potrzebowałam ponad 2 miesięcy by rozciągnąć ciało na tyle abym mogła kłaść całą dłoń na podłodze zamiast na kostce.

pies glowa w dol

Po lewej zdjęcie „psa z głową w dół” – wersja przygotowawcza. Mimo, że wydaje się prościej – wcale tak nie jest! Trzeba mocno pracować mięśniami, do tego należy starać się wyprostować plecy a właściwie to wygiąć się. Pozycja ta uczy jak poprawnie należy wykonywać właściwą asanę.

Nie wiem czy wy też macie podobne wrażenia – ale gdziekolwiek nie pójdę (zajęcia fitnes, pole dance,crossfit, cokolwiek) wszędzie instruktorki każą wykonywać „psa” przy rozciąganiu – nie podoba mi się to! Chcą by każda z dziewczyn zrobiła tą figurę kładąc pięty na ziemi. Do tego jak obserwuję inne dziewczyny – robią tą figurę źle, przez co bardzo się w niej męczą – ona sama w sobie nie jest niewygodna, oczywiście jeśli dobrze jest wykonana.

knknjj

Po prawej „stanie na głowie”. Jak bardzo chciałabym zrobić tą pozycję JUŻ! Jednak joga uczy mnie cierpliwości i wytrwałości. Nie ma szans bym ustawiła pupę nad głową w ciągu najbliższego miesiąca, pewnie tą pozycję wykonam gdzieś w okolicach lata (ah ta nadzieja).

4 Comments

 • Odpowiedz Marzec 18, 2014

  Natalia

  Super! ile razy w tygodniu należy trenować żeby stanąć na głowie?

  • Odpowiedz Marzec 18, 2014

   Janette

   Jeżeli chcesz to zrobić porządnie tak jak naprawdę wygląda ta asana, to proponuje codziennie robić ćwiczenie przygotowawcze. Nie wiem jakie są kolejne etapy więc nie jestem w stanie tego opisać, jak tylko przejdziemy dalej (może to potrwać nawet kilka miesięcy!) to opiszę cały proces:)
   W każdym razie należy doprowadzić do momentu gdy bez problemu opierając się na przedramionach (głowa w powietrzu luźno zwisa) , ustawiasz się jak do psa głową w dół – stajesz na palce – plecy proste wręcz wklęsłe – i podchodzisz stopami tak by pupę wysoko unieść do góry nad głowę.
   Jeśli bez problemu będziesz trzymać pupę nad głową i uda Ci się jedną nogę unieść w górę, to będziesz już blisko:P Ale tak jak pisałam – muszę jeszcze ćwiczyć by wiedzieć więcej szczegółów tej asany:)

 • Odpowiedz Marzec 18, 2014

  drejka15

  koniecznie musze wybrac sie w koncu na joge, dzieki za przyblizenie tematu :)

  • Odpowiedz Marzec 18, 2014

   Janette

   Nie będziesz żałować:)
   polecam dłuższe kursy – po kolei leci się z materiałem w tempie odpowiednim dla danej grupy.

Dodaj komentarz