Zmęczenie organizmu cz. 2

zmęczenie
Zmęczenie organizmu

Nie pozwól by zmęczenie organizmu odebrało Ci radość życia. Najczęściej brak energii spowodowany jest chorobą lub monotonnym trybem życia. Poczytaj o sposobach na pobudzenie swojego organizmu!

Poznałaś już 20 rad pomagających uniknąć zmęczenia w 1 części artykułu. Wiesz już jak sprawić abyś miała więcej energii i czuła się lepiej w trakcie dnia.

W tym artykule poznasz dodatkowych 28 rad, które z pewnością zmienią Twoje życie jeśli będziesz je stosować. Pozbądź się ospałości w szare deszczowe dni. Nie dopuść do ogarniającej Cię senności po przejedzeniu. Zaplanuj tak dzień, abyś jak najlepiej go wykorzystała.

21. Rzucić palenie.

Byłych palaczy często zaskakuje zastrzyk energii (2-3 razy większy), który odczuwają po rzuceniu palenia. Nikotyna wpływa na sen, więc nie wyśpisz się dobrze. To często sprawia, że następnego ranka jesteśmy zirytowane, sfrustrowane i zmęczone. Co prowadzi do zwiększenia palenia. To tworzy błędne koło i wpadamy w coraz większe uzależnienie.

22. Wypij filiżankę herbaty

Zmęczenie organizmu

W niedawnym badaniu, University College London zauważył, że naukowcy pijąc filiżankę herbaty 4-6 razy w ciągu kilku dni zmniejsza poziom hormonów stresu w organizmie. Wyniki badania sugerują, że „picie czarnej herbaty może przyspieszyć nasze radzenie sobie z codziennymi stresami w życiu.”

23. Jedz mniejsze, ale częstsze posiłki.

Mogą być to przekąski w ciągu dnia. Byle jeść mniejsze, ale częstsze posiłki, będziesz w ten sposób utrzymywać stałe dawki energii, zamiast doświadczać przejedzenia czy głodu. Lepiej nie spożywać kwasów tłuszczowych i cukru, które dostajemy w fast foodach. Można uzyskać krótki 30 minuty wybuch energii poprzez zjedzenie fast fooda, ale to bardzo szybko ustąpi katastrofalnemu osłabieniu i ospałości.

24. Zagraj aby się zrelaksować

W trakcie gry Twój umysł pracuje (w porównaniu z powiedzmy oglądaniem telewizji), ale nie spalania energii i nie odczuwa stresu. Śmiało zagraj w szybką grę taką jak Scrabble na Facebooku, ale miej ścisły termin przerwy, jeżeli nie chcesz zezłościć swojego szefa.
Zagraj więc w prostą i szybką grę aby się zrelaksować, utrzymując umysł aktywny. Relaksująca gra utrzymuje twój umysł aktywny bez osłabiającego stresu.

25. Spryskaj twarz wodą.

Zmęczenie organizmu

Po prostu pozwalając zimnej wodzie obmyć twarz zmyjesz brud i zmęczenie dnia. Można też skakać do basenu lub po prostu wziąć prysznic dla większego efektu. Prysznice stymulują układ krążenia i metabolizm. Jak zmokniesz to poczujesz więcej energii

26. Wstań, rozciągnij się i zrób kilka głębokich oddechów.

Wyciągnij ramiona, plecy, nogi i szyję. Weź głęboki wdech przez nos, trzymaj go i wypuść powietrze powoli i dobitnie. Powtórz kilka razy. Zajmie to 30 sekund i będziesz spokojniejsza. Kiedy siądziesz z powrotem, będziesz miała jasną głowę i świeższe myślenie potrzebne do zrobienia trudnego czy nużącego zadania.

27. Patrz na jasną stronę sytuacji.

Ogólnie pozytywne i optymistyczne podejście do życia będzie utrzymać Twój poziom energii wysoko. Zazwyczaj najgorsze, czym się martwisz w rzeczywistości może się nigdy nie zdarzyć, ale dając sobie pozwolenie na zamartwianie się marnujesz swój czas i energię. Spójrz na pozytywne strony każdej sytuacji i nie bądź więcej zmęczona.

28. Weź mini-wakacje.

Weź jeden dzień i po prostu zrób, co chcesz. Nie pracuj, nie wykonuj prac domowych, wyeliminuj z tego dnia czekające obowiązki. Wybierz się na jeden pełny dzień urlopu, potem wrócić do pracy bardziej zmotywowana i energiczna.

29. Jedz satysfakcjonujące śniadanie, ale lekki lunch.

Ciężki obiad, zwłaszcza taki z dużą ilością węglowodanów i tłuszczu (jak ogromny burger) trafi do żołądka jak wrócisz do pracy. I będziesz czuć ospałość, która potrwa do końca dnia. Jedz duże śniadanie zamiast dużego obiadu. Dostarcz paliwa, potrzebnego przez cały dzień, w momencie kiedy organizm tego potrzebuje najbardziej. Nie tylko będziesz mogła uniknąć senności po południu, a także duże śniadanie sprawi, że będziesz bardziej produktywna w godzinach porannych. Podwójne zwycięstwo.

30. Jedz białka .

Żywność taka jak chude (o niskiej zawartości tłuszczu) białko sprawi, że będziesz czuła się pełniejsza na dłużej. Zapobiega to także zbyt wysokiemu poziomu cukru we krwi, co daje bardziej stabilne samopoczucie bez odczuwania nagłej ospałości. Dużo białka zawierają ryby i inne owoce morza, chude wieprzowiny lub piersi z kurczaka („białe mięso”).

31. Spal kilka kilogramów.

To, co możesz zrobić, aby schudnąć to z pewnością przejść na sportowy tryb życia, pić więcej wody, unikać cukrów prostych – te działania mają także pozytywny wpływ na zwiększenie energii. Dodatkowo utrata nadmiaru tłuszczu dostarcza organizmowi zastrzyk dużej dawki energii. Poczujesz się „lżejsza” i rzeczy, które sprawiają, że brak Ci tchu będą teraz znacznie łatwiejsze do wykonania. Odchudzanie zapewnia podwójny wpływ na zwiększenie energii.

Ale uważaj z głodówkami lub dietami uderzeniowymi. Unikanie zbyt wielu kalorii i szybki spadek masy ciała sprawi, że będziesz jeszcze bardziej zmęczona. Także małe kroki i zmiana stylu życia zagwarantuje Ci lepsze samopoczucie i większą energię.

32. Słuchaj muzyki podczas pracy.

Zmęczenie organizmu

Jak dobrze wiadomo mózg czerpie przyjemność kiedy słuchamy pięknej muzyki. Pracowanie z słuchawkami na uszach i słuchanie przyjemnej muzyki podczas pracy pozwoli Ci zwiększyć wydajność. Zapytaj wcześniej szefa czy nie ma nic przeciwko byś słuchała muzyki, która dodaje Ci energii.

33. Zacznij ćwiczyć.

Jeśli masz dość siedzącego trybu życia, to nagłe przejście na intensywny program ćwiczeń może być męczące dla organizmu. Ale jeśli zaczniesz więcej się ruszać to możesz krok po kroku zmieniać swoje przyzwyczajenia do bardziej ruchliwego i sportowego trybu życia. Dlatego ruszaj się! Poranne kilka ćwiczeń podniesie poziom Twojej energii na cały dzień

34. Unikaj stresu.

Stres jest bardzo wycieńczający, ale niekiedy dodaje Ci energii i motywacji szczególnie gdy kończy Ci się czas na wykonanie danej pracy. Zazwyczaj jest to jednak tylko strata energii.
Unikaj pewnych rzeczy i sytuacji, przewiduj i analizuj aby zmniejszyć prawdopodobieństwo stresu w Twoim życiu. Gdy je zminimalizujesz zbędziesz szczęśliwsza i spokojniejsza co z pewnością da Ci więcej energii.

35. Więcej seksu.

Zmęczenie organizmu

Potrzebujesz wysokiego poziomu endorfin, który uzyskasz podczas pieszczot i orgazmu! Jeśli będziesz podnosić ich poziom regularnie, będziesz miała więcej naturalnej energii. Do tego więcej intymności i radości z życia!

36. Przesuń trening na rano.

Wiele osób chodzi na siłownię lub fitness po pracy. Spróbuj iść na trening rano dzięki czemu zyskasz energię, która będzie trwać cały dzień. Oczywiście musisz się obudzić godzinę lub dwie wcześniej, ale wrócisz sobie ten czas z powrotem w nocy. Dzięki ćwiczeniom porannym zapewnisz organizmowi dużo endorfin, które utrzymają cię szczęśliwą i energiczną przez resztę dnia. Poprzez wykonywanie ćwiczeń rano zamiast w wieczorem, można spędzić tyle samo czasu na siłowni, uzyskując dodatkowe korzyści płynące z posiadania większej ilości energii w pracy.

37. Unikaj w połowie dnia alkoholu.

Jeśli chcesz funkcjonować w godzinach popołudniowych, unikaj alkoholu w dzień. Nawet jeśli to będzie tylko jedno piwo. Usypiające działanie alkoholu będzie trwać wiele godzin, w celu odzyskania energii zmarnujesz bardzo dużo czasu.

38. Idź na masaż.

Rozluźnienie napiętych mięśni sprawi, że będziesz się czuć bardziej zrelaksowana. Bardziej zrelaksowana oznacza szczęśliwsza i bardziej wydajna. Możesz poprosić swojego partnera by pomasował Ci plecy i rozluźnił mięśnie.

39. Ubierz się ładnie.

Zmęczenie organizmu

Czując się lepiej sama ze sobą w magiczny sposób dodasz sobie więcej energii. Włóż tylko trochę więcej wysiłku w przygotowanie się do pracy, a otrzymasz komplementy od współpracowników, które pozwolą Ci się poczuć lepiej – i sprawią, że będziesz bardziej energiczna. Pamiętaj by nie stroić się codziennie, gdyż taki efekt otrzymasz tylko przez element zaskoczenia. Raz na jakiś czas pomaluj się, dobierz dodatki w postaci biżuterii i torebki, ubierz seksowną bieliznę by czuć się bardziej kobieco.

40. Nie pije alkoholu zaraz przed snem.

Alkohol wprowadzi Cię w głęboki sen, więc jeśli chcesz mieć te same godziny snu, nie pij za późno. Abyś czuła się wypoczęta i dobrze spała na godzinę przed snem nie pij alkoholu.

41. Zrób test tarczycy.

Jeśli jesteś ciągle zmęczona, może to być objaw niedoczynności tarczycy. Chora tarczyca produkuje mało hormonów, a ich brak objawia się jako zmęczenie organizmu. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli jesteś zmęczona od dłuższego czasu i wykluczyłaś inne czynniki powodujące zmęczenie.

42. Spaceruj.

Idź na spacer. Masz do wyboru 2 opcje – szybki spacer lub wolny.
Wolny: wybierz się drogą, którą rzadko chodzisz, skup się na obserwowaniu a nie na rozmyślaniu. Obserwuj ludzi, bloki, domy, chodnik, sklepy – zmiana scenerii sprawi, że zauważysz rzeczy, których człowiek nie zauważa śpiesząc się w ciągu dnia. Dlatego bądź uważna, spokojna i przyglądaj się wszystkiemu dookoła.
Szybki: oddychaj głęboko i szybko przebieraj nogami, zwiększysz tętno krwi dzięki czemu szybciej będzie krążyć, dotleni Twoje naczynka krwionośne, skórę i całe ciało. Oddychając staraj się rozpoznawać i zapamiętywać zapachy.
Oba spacery są dobre dla naszego organizmu, poprawiają nastrój i zwiększą motywację. Jeśli masz taką możliwość to na obiad lub drugie śniadanie podczas przerwy w pracy wybierz się na zewnątrz. Twój organizm czując słońce i świeże powietrze będzie wiedział, że jeszcze nie czas na sen i zmęczenie. Spacer jest także dobry aby przemyśleć w spokoju problemy czekające na rozwiązanie.

43. Sprawdzaj ciśnienie krwi.

Dowiedz się, czy zmęczenie nie wynika z zbyt niskiego lub z zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Mierz regularnie ciśnienie i uniknij w przyszłości zawału serca. Jeśli Twoje ciśnienie nie jest w normie wybierz się do lekarza.

44. Dodaj jogurt do swojej diety.

Zmęczenie organizmu

Jogurt z żywymi kulturami bakterii utrzymuje układ trawienny w dobrej formie, co pomaga organizmowi absorbować wszystkie składniki odżywcze z pożywienia. To sprawia, że jesteś zdrowsza i bardziej energiczna. Jogurt jest również dobrą nisko tłuszczową przekąską.

45. Śmiej się.

Śmiech jest doskonałym lekarstwem na wyczerpanie. Upewnij się, że śmiejesz się regularnie, aby utrzymać swój nastrój wysoko. Szukaj zabawnych ludzi lub subskrybuj codzienne kawały na e-mail. Poszukaj naukowych lub satyrycznych komiksów w sieci. Znajdź stronę z humorami, które Cię bawią i czytaj codziennie kilka dowcipów

46. Wybierz się na jogę.

Rozciąganie, powolne kontrolowane ruchy i skupienie na oddechu zmniejszy napięcie i stres. Korzyści wynikające z jogi to na pewno lepszy sen, uczucie zrelaksowanego ciała i lepszej koncentracji.

47. Wysypiaj się.

Potrzebujemy 7-8 godzin snu aby być w pełni wypoczętym. Konsekwentne spanie mniej niż 6 godzin na dobę zmienia potrzebę snu, która jest trudna do odratowania w przyszłości. Jeśli Twój organizm śpi wystarczająco długo, to powinien zasypiać około 30 minut. Jeżeli zasypiasz od razu jak tylko twoja głowa uderza w poduszkę (lub siedząc przy biurku), to z pewnością jest to objaw braku snu.

48. Pij herbatkę z żeń-szenia.

Żeń-szeń jest znany z energetycznych właściwości pobudzenia. Bardzo dobrze buduje w organizmie odporność na stres i zwiększa energię. Do kupienia są suplementy z żeń-szenia lub herbatki.

Komentarze