efekty odchudzania po ciąży!

efekty odchudzania po ciąży

Zanim przejdziemy do zdjęć chciałabym poruszyć ważny temat, który niestety w Polskich szpitalach rzadko brany jest pod uwagę.

DIASTASIS RECTI – Rozstęp mięśnia prostego brzucha

rozstęp DIASTASIS RECTI

Pogrubione i pokolorowane tak by każda z nas zapamiętała:).
Jeśli jesteś po ciąży koniecznie sprawdź czy nie masz szczeliny między mięśniami, poniżej opiszę jak to sprawdzić.
Jeżeli ciążę planujesz w przyszłości to miej na uwadze byś nie zapomniała o tej przypadłości – nie spotkałam się jeszcze z osobą, która dowiedziałaby się o tym od swojego lekarza.
Efekty odchudzania po ciąży będą niezauważalne jeśli Twoje mięśnie nadal będą oddzielone.

Kiedyś przez przypadek natknęłam się na świetny opis tej przypadłości i byłam w szoku, że żadna z moich ciężarnych/dzieciatych koleżanek nie była badana czy szczelina domknęła się po ciąży. Ba – żadna z nich nawet nie wiedziała, że może mieć taką szczelinę – jedynie jedna z moich koleżanek miała dalej (po około roku po ciąży) rozstęp na dwa palce.

Zacznę od tego, że ciężarna kobieta w późniejszym okresie ciąży produkuje hormony, które rozmiękczają tkanki między mięśniami oraz macica która mocno się rozrasta wypycha mięśnie powodując ich rozstęp. Kobiety drobne oraz w bliźniaczej ciąży są bardziej narażone na występowanie distasis recti.
Kobiety, które przed ciążą miały wysportowaną sylwetkę, rozbudowane mięśnie mają większe szanse by rozstęp szybko się zamknął (nawet tydzień po porodzie), niż dziewczyny, które miały więcej tłuszczu niż mięśni – DLATEGO jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz planować ciąże to teraz masz dodatkowy powód by regularnie trenować.

DIASTASIS RECTI mogą mieć także mężczyźni i dzieci! Szczególnie narażone są osoby otyłe oraz osoby, które źle wykonują niektóre ćwiczenia na siłowni.

Jak sprawdzić czy masz rozstęp mięśni brzucha:

Ułóż się na plecach, unieś głowę i ramiona tak by napiąć mięśnie brzucha. Dotknij palcami nad pępkiem i pod pępkiem czy czujesz przerwę pionową między mięśniami, jeśli tak musisz zacząć wykonywać odpowiednie ćwiczenia by zamknąć szczelinę.
DIASTASIS RECTI

Zwykłe brzuszki pogłębiają rozstęp między mięśniami!

Jeżeli wyczujesz u siebie rozstęp to zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia znalezione na internecie zapytaj swojego lekarza, najlepiej porównaj opinie dwóch, przejdź się porozmawiać z rehabilitantem lub fizjoterapeutom.

Jednak jest kilka rad, które możesz zacząć stosować od razu:
-podnoś się w taki sposób jakbyś wykonywała ukośne brzuszki – schylaj się do kolana,
-nie rób brzuszków prostych, nie podnoś się na wprost – tylko pogłębisz szczelinę.
-staraj się nie dźwigać zbyt dużo dopóki nie złączysz mięśni,
-żadnego rozciągania brzuchem do góry!
-unikać unoszenia prostych nóg w pozycji leżącej,
-żadnych skłonów i przysiadów

Efekty odchudzania po ciąży

A teraz Megan, która w czasie ciąży jadła za dwoje, cały czas słyszała, że jest piękną, drobną kobietą więc szybko wróci po ciąży do noszenia jeansów, ba, pewnie nawet ze szpitala wyjdzie w jeansach.
Oczywiście tak się nie stało, dlatego nigdy nie mówicie kobiecie w ciąży, że szybko wróci do swojej figury bo przed ciążą była szczupła – niektóre tak jak dziewczyna ze zdjęć traktują to tak dosłownie, że w czasie stanu błogosławionego jedzą wszystko, nie ćwiczą i oczekują, że po porodzie będą od razu wyglądać jak przed zajściem w ciąże – skutkiem tego jest często depresja.

Dziewczyna przytyła w czasie ciąży 31 kg – z racji, że jest niska było to bardzo widać.

przed i po ciąży

Megan po ciąży przeszła na dietę bez cukru, piła dużo „warzywnych” soków, jadła regularnie. Najcięższe dla niej było odstawienie cukru – przyznała, że nie zdawała sobie sprawy, że tak dużo go jadła i tak bardzo był jej potrzebny. Po kilku dniach organizm przyzwyczaił się do zastępników, których używała by dostarczyć organizmowi to co potrzebuje naprawdę zamiast cukrów.

Bardzo dużo dało jej spędzanie dnia aktywnie i opiekowanie się dzieckiem – które rosło jak na drożdżach. Spacery, zabawy z synkiem dały naprawdę dużo – po 5 tygodniach schudła 7 kg. Gdy dziecko spało jeździła na rowerku stacjonarnym lub trenowała na steperze nadrabiając zaległe seriale. Codziennie wieczorem starała się na godzinę wybrać na zajęcia z jogi, które ją rozluźniały i rozciągały. 3 razy w tygodniu wychodziła na siłownie by trenować siłowo.
efekty po ciąży7-8 miesięcy zajęło jej wrócenie do podobnej wagi z przed ciąży, straciła w tym czasie 27 kg. Uważa, że jej ciało wciąż nie wygląda tak jak by chciała.
Co Megan chce przekazać innym kobietom:
„Moim życzeniem jest by kobiety czytające moją historię, kochały swoje dzieci i swoje ciało! Jesteście wspaniałymi kobietami i możecie zrobić wszystko czego będziecie pragnęły!”

Kilka zdjęć Megan zaraz po ciąży i parę miesięcy później:
Efekty przed i po ciążyefekty odchudzania po ciążyefekty odchudzania po ciążyefekty odchudzania

2 Comments

 • Odpowiedz Styczeń 26, 2015

  Dorota

  Gratuluję efektów!:-)
  Jestem rok po ciąży i również walczę, z dobrym skutkiem, z rozstępem mięśni brzucha. Zgadzam się, że problem jest całkowicie ignorowany przez lekarzy-o tym, że mnie dotyczy dowiedziałam się przez przypadek z książki dla kobiet po cc.
  Bardzo pomogły mi ćwiczenia opracowane przez trenerkę Leah Keller, twórczynię programu The Dia Method, właśnie dla kobiet z diastasis recti. Polecam!:)

 • Odpowiedz Styczeń 19, 2015

  mama

  Jestem 19 tygodni po drugim cc. Nie mam „brzucha”, ale dosyć luźną skórę i chciałabym zacząć robić jakieś ćwiczenia na jej uelastycznienie.
  Po przeczytaniu artykułu zbadałam sobie moje mięśnie brzucha i nad i pod pępkiem mam przerwę na mniej niż 1 cm. Czy to znaczy, że nie mogę robić brzuszków?

Dodaj komentarz