Ćwicz mocno, a nie długo ! Intensywny trening.

Kobieta Fitness

Krótsze, bardziej intensywne treningi mogą być bardziej korzystne niż te dłuższe, które wymagają mniej wysiłku.

Jeśli uważasz, że musisz poświęcać na ćwiczenia przynajmniej dwie godziny dziennie, aby uzyskać zdrowe i sprawne ciało to przemyśl to jeszcze raz. Nowe badania opublikowane w International Journal of Epidemiology wskazują, że krótkie intensywne sesje treningowe mogą być zdrowsze niż dłuższa umiarkowane sesje treningowe, nawet jeśli nie uda się spalić tej samej liczby kalorii.

szybki treningBadania koncentrowały się na relacji pomiędzy ćwiczeniami i zespółem metabolicznym, będący w grupie czynników ryzyka, które występują razem i zwiększają ryzyko ataku serca, udaru mózgu i cukrzycy. Osoby z zespołem metabolicznym mogą mieć nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej, trudności w kontroli poziomu cukru we krwi, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i niski poziom „dobrego” cholesterolu. Zespół metaboliczny podwaja ryzyko chorób serca i zwiększa ryzyko cukrzycy o pięć razy. Innymi słowy, zapobieganie ma tu ogromne znaczenie.

Wiemy, że wysiłek fizyczny jest ważny z wielu powodów. Ale jak wiele ćwiczeń potrzebujemy i jak ciężko musimy pracować? Aby odpowiedzieć na te pytania, naukowcy z Uniwersytetu w Ontario wykorzystali dane zebrane od 1.841 dorosłych, którzy wzięli udział w krajowym badaniu stanu zdrowia i sposobu odżywiania, w toku badań przeprowadzonych przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Około jedna trzecia uczestników miał zespół metaboliczny.

Uczestnicy nosili akcelerometr na prawym biodrze podczas wszystkich siedmiu dni. Urządzenie zapisywało dane dotyczące ruchu i intensywności ćwiczeń. Badacze stwierdzili, że bardziej aktywnych ludzie w ogóle ich niższe ryzyka zespołu metabolicznego, a co więcej, nie zaobserwowano, że intensywne ćwiczenia zmniejsza ryzyko metabolicznego umiarkowanym wykonywania więcej niż. Ci, którzy zajmują się wykonywaniem najbardziej energicznych zmniejszone ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego o dwie trzecie, w porównaniu do tych, którzy nie bez intensywnych ćwiczeń. Osoby, które dokonały 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu były 2,4 razy bardziej narażone na rozwój zespołu metabolicznego niż te, które przeprowadzono 75 minut dynamicznych ćwiczeń.

Badacze doszli do wniosku, że krótkie, intensywne sesje treningowe może dostarczyć więcej korzyści dla zdrowia niż długie sesje umiarkowanych ćwiczeń. Zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Bardziej intensywny trening może zaoszczędzić czas i zdrowie. Energiczne ćwiczenia obejmuje działania takie jak bieganie, skakanka, krótki sprint i jazdy na rowerze górskim. Umiarkowane ćwiczenia mogą składać się z krótkiego spaceru lub jazdy na rowerze ze spokojnym tempem. Oczywiście, każdą czynność może być wykonywana na wyższym poziomie natężenia. Jeśli chcesz zwiększyć korzyści zdrowotne po prostu trenuj!

 

2 Comments

 • Odpowiedz Lipiec 16, 2013

  Marlena

  Mój trening przed ciażą tak właśnie wyglądał, opierał się na krótkich i mocnych seriach … ależ miałam wtedy piękny brzuszek <3 no pewnie zejdzie mi troszkę czasu zanim wrócę do wyglądu z przed ciazy

  • Odpowiedz Lipiec 17, 2013

   Janette

   Taki trening jest idealny dla osób, które nie potrzebują spalać tłuszczu, w Twoim przypadku wszystko zależy jak wygląda Twoje ciało w tym momencie (w końcu to już kilka miesięcy po ciąży:) 8 tak?) jeśli masz problemy z luźną skórą to konieczne są masaże, masaż ud i brzucha + masaż zimną i ciepłą wodą (pisałaś, że masujesz tak biust, więc jeśli już do tego przywykłaś to może warto byś stosowała ten masaż jeszcze na skórę brzucha? na pewno pomoże Ci szybciej wrócić do sylwetki w połączeniu z ćwiczeniami) w każdym razie życzę Ci byś znów miała brzuszek jak z przed ciąży :)

Dodaj komentarz